Rafting malzemelerini ana rafting malzemeleri ve yardımcı rafting malzemeleri olarak sınıflandırmak yanlış olmayacaktır. Rafting sporunda kullanılan malzemeler diğer spor dallarına göre biraz daha fazladır diyebiliriz.

Fakat şöyle bir avantajı var ki rafting yapmak için bu malzemelerin hiç birine şahsi olarak sahip olmanıza gerek yoktur. Çünkü rafting malzemeleri, rafting turuna katılacağınız rafting tesisi tarafından sağlanmaktadır.

 

Şimdi rafting malzemeleri nelerdir? bunları detaylandıralım. İlk olarak ana malzememiz olan rafting botlarına ve özelliklerine değinelim.

 

Rafting Botu: Rafting botları 4,6,8 şeklinde 2 katları olarak 12 ye kadar gitmektedir. En ideal olanları 6 ve 8 kişi kapasiteli olanlardır. Biz Melen rafting tesisi olarak 8 kişilik rafting botları kullanıyoruz. Rafting malzemeleri içerisinde en önemli olanı rafting botlarıdır.

 

Kalitesiz ve yıpranmış rafting botları kaya ve suyun kenarındaki ağaç vs. ile darbe aldığında yırtıla bilmektedir. Orka bot, Loadstar bot, Aqua bot en çok bilinen yabancı markalardır. Rafting malzemeleri genellikle yurt dışından ithal olarak gelmekte ve bu yüzden fiyatları çok pahalı olmaktadır. Şuan 6 kişilik bir rafting botu 45000 Tl civarındadır.

 

Rafting Küreği: Diğer ana malzememiz de rafting küreğimizdir. Rafting kürekleri üç kısımdan oluşmaktadır. Kürek palası, şaft ve T tutamağı diye adlandırılmaktadır. Kürek boyları 150 cm. 160 cm. olanları ideal boylardır. Kürek palaları geniş olduğunda her çekişte farklı bir hız katabilir fakat daha çok yorulmanıza neden olabilir.

 

Malzeme olarak karbon fiber kürekler en idealleridir. Fakat fiyatları çok yüksektir. Türkiye de üretimi yapılmamaktadır. Biz genellikle aliminyum şaftlı kürekleri kullanıyoruz. Rafting kürekleri fiyat olarak 1000 TL civarındadır. Ana malzemelerimizi bitirdik artık yardımcı malzemelerimize geçiyoruz.

 

Yardımcı Rafting Malzemeleri: Rafting botumuz ve küreğimiz olmadan rafting yapamayız ama diğer rafting malzemelerimiz aksesuar görevi görmektedir.

 

Can Yeleği(Yüzdürgeç): Yüzdürgeç yeleğimiz sporcunun güvenliği için çok önemlidir. Yüzdürgeç yelekler, kullanılan malzemeye göre 120 kg. ağırlığında ki insanı suyun üzerinde tutabilmektedir. Can yeleği fiyatları en az 750 Tl dir.

 

Neopren Elbise: 3 mm. 5 mm. 7 mm. kalınlığında neopren kumaştan dikilmiş termal elbiselerdir. Dalgıçlar tarafından da bu elbiseler kullanılmaktadır. Sporcuların üşümesini engelleme amaçlıdır. Elbiselerin fiyatları 3500 Tl üzeridir.

 

Neopren Patik: Neopren patiklerimiz ayağımızın üşümemesi içindir. Fiyatları 1750 Tl civarındadır.

 

Kask: Kasklar güvenliğin bir parçasıdır. Darbeye dayanıklı sert plastik ürünlerdir. Sporcu için olmazsa olmazlardandır diye biliriz. Fiyatları 750 Tl ve üzeridir.

 

Rafting sporunda kullandığımız genel rafting malzemeleri bunlardır. Rafting malzemesi almak isteyenlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Rafting malzeme satışı ile ilgili destek sağlayabiliriz.