Rafting sporunu tanımlarken raft adı verilen botlarla hızlı akan nehirler üzerinde çeşitli engellerin aşılmaya çalışıldığı bir takım sporudur” demiştik. Buradaki hızlı akan nehirler ifadesini rafting zorluk dereceleri olarak düşünebilirsiniz.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde rafting sporu yapılmakta fakat nehirlerin rafting zorluk dereceleri farklılık göstermektedir. Rafting sporunun amatör yada profösyonel olarak yapıyorsanız kendiniz için uygun gördüğünüz zorluk derecesindeki nehirleri seçmeniz gerekmektedir.

Rafting zorluk derecelerini belirleyen bir çok etken vardır. Bu etkenlerin bir araya gelmesi ile clas denilen sıralama ortaya çıkmaktadır. Bu sıralama 1’den yani en kolay olandan 6 yani en zor olana kadar çıkmaktadır. Şimdi bu numaraları açıklayarak örnekler vermeye çalışalım.

rafting zorluk dereceleri

Rafting Zorluk Derecelerinin Anlamları

1. Derece Nehirler: Rafting zorluk dereceleri 1 clas ile başlamaktadır. Anlam olarak fazla engel teşkil etmeyen, çocukların dahi rafting sporuna katılabileceği nehirlerdir.Yüzme bilme şartı aranmamaktadır.

2. Derece Nehirler: Nehrin biraz daha hareketli olduğu ve engel sayısının artmaya başladığı nehirlerdir. Yetişkinler için ilk deneyim için tercih edilebilmektedir.

3. Derece Nehirler: 3. seviyeden sonraki nehirler artık heyecan ve adrenalinin artması anlamına geliyor. Parkur uzunlukları artıyor ve rapid dediğimiz girintiler çoğalmaya başlıyor. Yetişkinler için ideal olan nehirlerdir. Yüzme bilme şartı aranmamaktadır. örnek olarak Melen çayını gösterebiliriz. Bazen 4 seviyelerine çıktığı da olsa da genel de 3 seviyesindedir.

4. ve 5. derece nehirler: Artık olaya biraz daha profösyonel yaklaşmak gerekmektedir. Yüzme bilmek çok büyük avantaj sağlayacaktır. Bu tür nehirlerde ekip uyumu çok önemlidir. Bu yüzden artık sportif anlamda birliktelik gereklidir.

6. Derece Nehirler: İşte sona geldiğimiz zorluk derecesi. Maceraperest, gözü kara insanların tercihi olan nehirlerdir. Çok ustalık ve iyi analiz isteyen nehirlerdir. Ölüm oranı yüksektir. NationalGeographic gibi kanallar da bazen rastlarsanız izlerken bile ürkebilirsiniz. Bu nehirler nadir olduğu için sporcuları da özel olmaktadır.

Türkiye gerçekten bu konuda çok şanslıdır. Çoruh nehri de 6. derece zorluk seviyesindedir. Dünya sıralamasında 4. sırada olduğunu duymuştum.

Rafting sporu ve rafting zorluk dereceleri hakkında elimizden geldiğince anlatmaya çalıştım. Kendiniz için uygun gördüğünüz zorluk derecesinde ki nehirlerde rafting yapmanızı tavsiye ederim.