Rafting sporu yapmak için önceden bir eğitim falan almaya ihtiyaç duyulmadığına falan değinmiştik fakat bu ifade herkesin rafting yapabileceği anlamına gelmemektedir.

Rafting sporu extreme bir spor olduğu için bazı kriterler gereklidir. Bu kriterlere uyan insanlar rafting yapabilir. Bu kriterlere uymayanların rafting yapmaları bazı sakıncaları da beraberinde getirmektedir.

 

Raftingi Kimler Yapamaz; Çocuklar: 14 yaş altı çocukların rafting yapmalarına Melen rafting Tesisi olarak karşı olduğumuzu belirtmiştim. Bu makaleden sebebini okuyabilirsiniz. https://www.melenrafting.com/cocuklar-rafting-yapabilir-mi/

 

Raftingi Kimler Yapamaz; Yaşlı amcalar ve teyzeler: Rafting botumuza hız kazandırmak için rafting küreği ile sürekli kürek çekmek zorundayız. Bu da oldukça uzun bir parkur da yorulmanıza ve aşırı efor sarf etmenize neden olmaktadır. O yüzden kendinde bu enerjiyi bulamayan insanlar rafting yapmamalıdır.

 

Raftingi Kimler Yapamaz; Sağlık problemleri olanlar: Rafting sporu adrenalin salgısını yükselten bir spordur. Aşırı heyecanının, korkunun, paniğin sebep olabileceği kalp rahatsızlığı olanlar, panik atak hastalığı olanlar, hamile bayanlar(Gülmeyin böyle bir teklif aldık) rafting turlarına katılmamalıdır.