Yüzme Bilmeyen Rafting Yapabilir Mi? Suyu ve su sporlarını sevenler için en çok sorun olan konulardan bir tanesi de yüzme bilip bilmediğinizdir. Konumuz rafting ile ilgili olduğu için diğer su sporlarına çok fazla girmeyeceğiz. Rafting yapmak için yüzme bilme şartı aranan nehirler de vardır, aranmayan nehirler de vardır.

Yüzme bilmiyorum diye rafting heyecanını yaşamayacak mısınız? Tabi ki sizde bu heyecana katılacaksınız. Rafting zorluk derecelerini anlattığımız yazımız da 5. ve 6. derece zorluklarda yüzme bilmenin avantaj olacağına değinmiştik. Makaleyi okumak isterseniz tıklayın.

4. derece ve altı derecelerde yüzme bilme şartı aranmamaktadır. Melen çayı da 3+1 zorluk derecesinde olduğu için yüzme bilmeyenler de rafting yapabilirler. Zaten hızlı akan nehirler yüzmek için uygun alanlar değillerdir. Suyun yüksekliği bazen dizinize gelirken bazen boyunuzu aşabilir. Her hangi bir tehlike anında kendinizi kollamanız adına yüzme bilme şartı aranır. En ideal yöntem body raft yöntemidir.

Ayaklarınız suyun akış yönünde olur, darbe hissettiğinizde ayaklarınızla ittirerek kendinizi sağa sola atma şansınız olur. Suya girmeden alacağınız eğitimler de bu konuya değinilmektedir.

Biz Melen Rafting Tesisi olarak yüzme bilsin ya da bilmesin herkese yüzdürgeç yelek(Can yeleği) veriyoruz. Takılmasını da güvenlik gereği zorunlu kılıyoruz. Rafting için verdiğimiz yelekler 120 kg.ağırlığında ki insanı suyun üzerinde tutabilmektedir.

Umarım yazımız aklınızı meşgul eden sorunuza cevap bulmuştur.

Yüzme bilmeseniz de, rafting heyecanından sizi mahrum bırakmıyoruz.