Bu yüzden Melen rafting tesisi olarak en çok zor da kaldığımız durumlardan bir tanesi olan “Çocuklar  rafting yapabilir mi?” sorusuyla karşılaşmaktır. Çocuklar hiç şüphe yok ki bizim geleceğimiz.

Hepimiz hayatımızı onların üzerine inşa ediyoruz. Hep en iyisini ve en güzelini hak ettiklerini düşünerek hareket ediyoruz. Aile bireyleri olarak sosyalleşmeye küçük yaşlar da başlamaları gerektiğini biliyoruz. Özellikle çocukların teknolojiye yönelerek doğadan kopmaya başladığı bu dönmelerde.

Bu yüzden Melen rafting tesisi olarak  çocukların  rafting yapmalarına karşı değiliz. Fakat çocukların rafting yapabilmeleri için uygun şartların oluşması gerekmektedir.

Çocukların Rafting Yapabilmeleri İçin Uygun Şartlar Nelerdir?

Çocukların rafting yapabilmeleri için uygun şartları iki koşula başlayabiliriz.

  • Uygun Nehirler
  • Uygun Mevsim

Çocukların Rafting Yapabileceği Uygun Nehirler

Çocukların rafting yapabileceği nehirler 2 seviyesinde olmalıdır. Bu seviyeye baktığınızda sadece Antalya Köprülü Kanyon uygun görülmektedir. Melen çayında rafting için ise 2 seviyesine düştüğü dönemler de yapmaları uygundur. Bunun sebebi akıntının azalmasını beklemektedir.
Rafting sporunun yapılmasının kolay ama bazen tehlikeli sonuçlar da doğurma riski olduğunu her zaman yazılarım da anlatıyorum. Bizler her ne kadar güvenlik durumunu elden bırakmasak da bazen çok zorlandığımız durumlarda yaşayabiliyoruz. Örnek olarak 50 mt. içinde sudan almamız gereken bir yüzücüyü akıntı nedeniyle 100 metrede bota çıkarabiliyoruz.

Bunun gibi bir çok örnek verilebilir.

Çocuğunuz aynı durum da kalırsa yaşayabileceği korkuyu bir an olsun hayal edebilir misiniz?

Aslın da bu soru bize çok şey ifade ediyor. Burada ifade etmeye çalıştığımız şey işte ölüm, sakatlanma, yaralanma tarzı bir şey değil psikolojik olarak çocuğun yaşayabileceği sıkıntılar. Boğulma tehlikesi yaşadığını düşünen çocuk belki ömrü boyunca denize giremeyecek ya da her şeyden korkar duruma gelecek, konuşma güçlüğü çekecek gibi bir çok sonuçla karşılaşılabilir.Psikolojik çöküntüye girebilir.

Ailesinin bir an için mutlu olmasını istediği çocuk ömür boyu mutsuz olabilecek durumlara düşebilir. Bu yazımızı okuduktan sonra umarım bir çok aile bize hak verecektir.Melen rafting tesisi olarak bu konuda ailelerden çok baskı görüyoruz.

Çocukların Rafting Yapabileceği Uygun Mevsimler

Çocukların rafting yapabileceği uygun mevsimler Haziran ve sonrası aylardır. Rafting bir su sporudur. Bu nedenle rafting yapanların ıslanma koşulu soğuk hava ile birleşince çocuklarda hasta olma riskini artırmaktadır. Bu nedenle çocukları yaz aylarında tercih etmeleri önemlidir.

Yaz aylarında su seviyesi azaldığı için risk seviyesi de azalmaktadır.

Çocuklar  rafting yapabilir mi? diye soran aileler bu yazımızı okuyup karar verebilirler. Eğer yinede aklınıza takılan bir konu varsa bizimle paylaşabilir ve uygunluk durumunu öğrenebilirsiniz.

Melen Rafting Tesislerine rafting macerasını yaşamaya bekliyoruz.